Види палива для твердопаливних котлів

Основні види палива для котлів:

  • відходи деревини;
  • піддони, торф’яні та інші брикети;
  • піддони, торф’яні та інші гранули;
  • кам’яне вугілля;
  • деревні тріски;
  • тирса;
  • зерно, зернові відходи;
  • інше відповідне паливо, визначене в процесі експлуатації.

Якісні характеристики його визначаються згідно з трьома основними параметрами:

калорійність, зольність і вологість.

Кількість тепла, яке виділяє під час згоряння один кілограм абсолютно сухого палива, називається калорійність і вимірюється в кДж/кг, або ж у ккал/кг.

Зольність – кількість попелу, яка залишається після згоряння вагової одиниці. Вимірюється у %.

Вологість – це величина, яка показує кількість вологи на одиницю маси пального. Як і попередній параметр вимірюється у %.

1) Дрова та кускові відходи деревини

При повному спалюванні абсолютно сухої деревини виділяється близько 4510 ккал/кг = 5,20 кВт/кг тепла. Саме тому, оцінюючи різні сорти дров, необхідно приблизно орієнтуватися в їхній питомій вазі. Вага різних сортів 1м³ сухих дров:

  1. дуб – 500 кг;
  2. береза – 450 кг;
  3. ялина – 330 кг;
  4. осика – 330 кг.

Що вища вологість дров, то нижча їхня калорійність. У дровах свіжої заготівлі 45-60% води. Менший відсоток вологи містять дрова, які запасені ранньою зимою. Що твердіша деревина, то менше в ній вологи. Деревину, призначену для дров, потрібно розпорошувати, розрубувати і висушувати. Вологість дров, які перебували рік на складі, становить 20-25%, дворічного терміну – 13-17%. З метою підвищення продуктивності котла вологість дров має бути не більше 20 %.

Що більша вологість дров, то важче в котлі збільшується потужність підігріву води.

На якість безпосередньо впливає також і зольність – чим вища зольність, тим нижча його якість

2) Брикети та гранули з деревної тирси

Цей вид палива останнім часом стає все більш популярним, воно підходить для котлів з автоматизованою топкою. Це гідна альтернатива дедалі дорожчому газу. Цей вид палива натуральний, екологічно чистий і абсолютно безпечний для природи. Їх виготовляють з деревної стружки, тирси або трісок, для цього їх подрібнюють, висушують, пресують на гранули циліндричної форми, розміри яких становлять 6, 8, 10 мм або 12 мм діаметр і довжина 1-5 см.

У процесі виготовлення гранул не застосовуються хімічні домішки або клей. Їхні якісні характеристики залежать від сировини і технологічного процесу. Будь-якого виду добавки (особливо неорганічного походження), істотно погіршують якість гранул. Вважаються якісними гранули, калорійність яких близько 4000 ккал/кг або перевищує цей показник, вологість до 10% і відсоток зольності не вищий за 0,8%.

Зі стружки та тирси також виготовляють брикети, які використовуються для неавтоматизованої топки. Калорійність їх – близько 4000-4300 ккал/кг, або 4,7-5,0 кВт/год. Значним недоліком такого палива є його висока гігроскопічність (воно вбирає вологу з довкілля, що суттєво знижує їхню калорійність), ось чому приміщення для зберігання повинно підтримуватися в сухості. Фахівці рекомендують зберігати його в тарі, яку слід підняти на висоту не менше 50 мм від землі. Гранули для обігріву мають бути сухими, а не крихкими, без домішок, без маленьких трісок.

3) Тріски (“чіпси”)

Тріски виготовляються з подрібнених відходів деревини, які отримують у процесі лісозаготівель і деревообробки. Вологість сировини, що піддається вирубці, зазвичай близько 50%, тож матеріал, приготований для виготовлення тріски, бажано підсушити. На практиці європейських країн сировину для тріски висушують безпосередньо в лісі, роблячи насипні купи на галявинах, просіках або на території вирубки. Такий метод знижує вологість деревини з початкових 55% до 35%. Саме така сировина є основним паливом для промислових котлів з автоматизованою топкою.

4) Тирса

Тирса – це фактично сміття, яке отримують під час обробки деревини. Вона буває з високим вмістом вологи (на лісопилках волога становить до 50%) та абсолютно сухою (отримана під час виготовлення меблів). Використовуються вони для продукції паливних гранул і брикетів або, для роботи промислових котлів з автоматизованою топкою.

5) Зерно, зернові відходи

На сьогодні актуальна, особливо за кордоном, потреба спалювати зайве зерно та його відходи. Воно доволі калорійне (3600 – 4320 ккал/кг залежно від сорту зерна), але також тут доволі великий відсоток зольності (до 2,3%). Для обігріву цим видом палива використовуються особливі автоматизовані котли.

6) Інші види біопалива

А саме: м’якоть ріпаку, очерет, гілки соняшнику тощо. Їх придатність для роботи котлів встановлюється експериментально.

Паливом може слугувати як безпосередньо сама солома, так і гранули виготовлені з неї. Щоправда, вони можуть бути використані тільки в котлах, які спеціально обладнані під них. Це пов’язано з тим, що продукти згоряння за низьких температур переходять у шлак.

7) Торф і кам’яне вугілля (торф’яні гранули і брикети)

Кам’яне вугілля, торф і торфобрикети досить популярні як паливо для твердопаливних котлів. Особливо користується попитом кам’яне вугілля, оскільки на сьогоднішній день це найдешевший і калорійний вид палива. Від сорту залежить зольність і середня калорійність кам’яного вугілля – близько 6000 ккал/кг, що дорівнює 7,00 кВт/кг теплової енергії та 12% золи. Суттєвим недоліком торфу є його підвищена зольність (до 20%).

Дрова і торф приблизно однакової ваги виділяють приблизно одну й ту саму кількість тепла, для порівняння кам’яне вугілля виділяє в 2-3 рази більше їх.

Фахівці компанії Альфагаз alfagaz.com.ua, яка займається продажем різного твердопаливного обладнання, нададуть детальну консультацію щодо оптимального виду палива для найкращої роботи того чи іншого котла.